Akne predstavljaju jedan od najčešćih problema s kožom, koji pogađa ljude svih uzrasta, ali posebno adolescente i mlade osobe u pubertetu. Ovaj kožni poremećaj može izazvati fizičke i estetske probleme, ali s druge strane emocionalne i psihološke posljedice, kao što su smanjeno samopouzdanje, anksioznost i depresija. Razumijevanje uzroka nastanka i tipova akni te metoda liječenja može značajno poboljšati kvalitet života onih koji se bore s ovim stanjem.
Šta su akne i uzroci nastanka?
Akne su stanje kože koje nastaje kada se lojne žlijezde začepe sebumom (masnom supstancom koju stvaraju te žlijezde), mrtvim ćelijama kože i bakterijama što se na kraju često manifestuje upalom.
Lojne žlijezde proizvode sebum kako bi koža ostala zaštićena i elastična. Međutim, kada dođe do prekomjerne proizvodnje masne komponente, ona se miješa s mrtvim ćelijama kože i bakterijama te stvara “čep” na pori kože koji može dovesti do formiranja mitesera, bijelih i crnih promjena u vidu tačkica te eventualno ozbiljnijih upalnih promjena.
Hormonalne promjene
Hormoni igraju važnu ulogu u razvoju akni, posebno tokom puberteta kada nivo androgenih hormona raste. Oni povećavaju aktivnost lojnih žlijezda, uzrokujući veću proizvodnju sebuma. Osim puberteta, hormonalne promjene tokom menstrualnog ciklusa, trudnoće ili kod policističnih jajnika kod žena mogu izazvati izbijanje akni.
Genetska predispozicija
Ako su vaši roditelji imali akne, velika je vjerovatnoća da ćete ih i vi razviti. Osobe čiji su roditelji imali akne imaju veći rizik od ranog i težeg oblika ove kožne bolesti. Takođe, nasljedni faktori mogu uticati na način na koji vaša koža reaguje na hormonske promjene i bakterijske infekcije.
Određeni lijekovi i kozmetički proizvodi
Neki lijekovi, poput steroidnih lijekova i određenih lijekova za epilepsiju, mogu izazvati ili pogoršati akne. Takođe, iako većina modernih kozmetičkih proizvoda ne začepljuje pore, neki proizvodi koji nisu označeni kao “nekomedogeni” mogu pogoršati stanje kože.
Pušenje i ishrana
Istraživanja pokazuju da pušenje može doprinijeti razvoju akni kod odraslih. Takođe, ishrana bogata rafinisanim šećerima može povećati nivo šećera u krvi, što podstiče proizvodnju sebuma i izaziva upale.
Podjela i simptomi akni
Akne se obično pojavljuju na licu, vratu, grudima, gornjem dijelu leđa i rukama i to u sledećim oblicima:
- Komedonske akne – miteseri (zatvoreni i otvoreni) nastaju zbog začepljenja pora sebumom i nečistoćama.
- Upalne akne – crvene, bolne papule i pustule ispunjene gnojem, često uzrokovane bakterijama.
- Nodularne i cistične akne – dublje, bolnije upale koje mogu ostaviti ožiljke.
- Akne kod odraslih – povezane s hormonima, stresom i neodgovarajućom njegom kože.
- Akne uzrokovane vanjskim faktorima – nastaju zbog nošenja maske, neodgovarajuće šminke ili čestog dodirivanja lica.
Dijagnoza i tretman akni
Postavljanje dijagnoze akni i određivanje odgovarajućeg tretmana zavisi od više faktora, uključujući starost pacijenta, tip i ozbiljnost akni, te moguće pridružene simptome. Proces dijagnoze započinje dermatološkim pregledom, gdje dermatolog posmatra kožu lica, grudi ili leđa kako bi identifikovao različite vrste promjena na koži, poput mitisera, papula, pustula ili cista.
U nekim slučajevima, kod žena se akne mogu pojaviti iznenada u odraslom dobu, što može ukazivati na hormonski disbalans. Ako su akne praćene neredovnim menstruacijama ili prekomjernim rastom dlaka, ljekar može preporučiti dodatne testove za ispitivanje sindroma policističnih jajnika (PCOS).
Dermatološki tretmani akni
Liječenje akni zavisi od težine simptoma i može uključivati topikalne (lijekovi za primjenu na koži) i oralne lijekove, kao i određene dermatološke procedure.
Topikalni tretmani
Topikalni tretmani se primenjuju direktno na kožu, na mjestu gdje postoji problem. Ovi tretmani mogu biti u formi krema, gelova, losiona, masti ili drugih preparata koji se nanose na površinu kože, kako bi djelovali lokalno na određeno područje.
- Retinoidi i srodni lijekovi – Tretinoin i adapalen sprečavaju začepljenje pora i poboljšavaju regeneraciju kože. Počinju se koristiti nekoliko puta nedjeljno, a kasnije svakodnevno. Ovi lijekovi mogu izazvati iritaciju i povećati osjetljivost kože na sunce.
- Antibiotici – Klindamicin i eritromicin se često kombinuju sa benzoil peroksidom kako bi se smanjila bakterijska infekcija i upala. Djeluju tako što ubijaju bakterije koje uzrokuju akne i održavaju pore na koži čistima. Koriste se najčešće ujutru.
- Azelaična i salicilna kiselina – Azelaična kiselina ima antibakterijsko djelovanje i može pomoći kod raznih kožnih oboljenja. Pokazala se učinkovitom u liječenju kožnih stanja kao što su blage do umjerene akne jer uklanja bakterije iz začepljenih pora. Salicilna kiselina pomaže u odčepljivanju pora, ali njena efikasnost još nije dovoljno potvrđena. Ova kiselina pogodna je za masnu ili mješovitu kožu, dok bi osjetljivu, suvu i tanku kožu mogla dodatno iritirati.
Oralni tretmani
- Antibiotici – Doksiciklin i minociklin su najčešće propisivani antibiotici za umjerene i teške akne. Njihova upotreba se sve više ograničava kako bi se spriječio razvoj rezistencije na antibiotike.
- Izotretinoin – Ovaj derivat vitamina A koristi se za teške akne koje ne reaguju na druge tretmane. Može izazvati ozbiljne nuspojave, probleme sa mentalnim zdravljem i oštećenje fetusa, te njegova primjena zahtijeva strogi medicinski nadzor.
Tretman akni zahtijeva isključivo individualan pristup pacijentu koji bi trebao da bude pod nadzorom dermatologa. Svaka koža je jedinstvena, a terapije lijekovima treba primjenjivati samo na osnovu stručnog savjeta, nikako na svoju ruku. Međutim, postoji prostor za izbor koje možete napraviti sami za njegu kože sklonu aknama. Jedan od načina je odaberete najbolju rutinu za njegu kože kozmetičkih brendova koji su pokazali izuzetnu efikasnost i sigurnost, kako kroz istraživanja, tako i kroz iskustva korisnika. Tretiranje akni i njega kože koja je sklona aknama trebalo bi da obuhvati sledeće procese:
- Čišćenje – Blagi gelovi i micelarne vode uklanjaju višak sebuma bez iritacije. Preporučuju se dermatološki ispitani proizvodi.
- Hidratacija – I masna koža treba hidrataciju! Lagane, nemasne kreme pomažu u očuvanju zaštitne barijere.
- Tretmani protiv akni – Sastojci poput salicilne kiseline, retinoida i niacinamida mogu smanjiti upale i regulisati lučenje sebuma.
- Zaštita od sunca – SPF je obavezan, jer UV zračenje može pogoršati ožiljke i hiperpigmentacije.
- Strpljenje i konzistentnost – Brzi rezultati nisu realni, ali pravilnom rutinom stanje kože se može značajno poboljšati.
U nastavku ćemo vam predstaviti nekoliko linija proizvoda koje su se pokazale kao efikasne i prilagodljive različitim tipovima kože, kako biste ih mogli uvrstiti u svoju svakodnevnu njegu i na taj način obezbijedili svojoj koži najbolji mogući tretman, a to je prevencija.
Eucerin DermoPure linija
Ova linija nudi učinkovitu njegu za masnu i kožu sklonu aknama, pružajući rješenje za probleme poput mikro upala, pojačanog lučenja sebuma, poremećaja u procesu obnavljanja spoljašnjeg dijela kože i prekomjernog stvaranja bakterija.
Eucerin DermoPure gel za čišćenje problematične kože savršen je za svakodnevno čišćenje, uklanja višak masnoće i nečistoća, čineći kožu čistom i svježom, bez isušivanja.
Za dublje čišćenje i uklanjanje mrtvih ćelija kože, Eucerin DermoPure piling za čišćenje lica sadrži formulaciju bez ulja, sa mliječnom kiselinom. Djeluje direktno na mjestu problema bez isušivanja kože.
Ukoliko vam je potrebna hidratantna krema za masnu i problematičnu kožu koja ublažava efekte medikamentozne terapije akni, Eucerin DermoPure dopunska umirujuća krema može biti izbor. Eucerin DermoPure obnavljajuća krema protiv akni s druge strane predstavlja već kompletni regenerativni tretman aknozne kože i ne treba da se koristi tokom medikamentozne terapije akni.
Za preciznu primjenu na problematičnim područjima, Eucerin DermoPure korektor idealan je za prikrivanje i tretiranje bubuljica, pružajući brz i učinkovit rezultat.
Uriage Hyseac linija
Uriage Hyseac linija nudi kompleksnu njegu za kožu sklonu aknama, s fokusom na učinkovito čišćenje, umirenje i zaštitu. Ova linija sadrži sastojke koji smanjuju upale, kontrolišu lučenje sebuma i poboljšavaju teksturu kože, a sve to u skladu s potrebama kože sklonoj aknama.
Uriage Hyseac gel za pranje lica nježno čisti kožu, uklanja višak sebuma i nečistoće, poštujući njenu fiziološku ravnotežu. S Uriage termalnom vodom, Epilobium ekstraktom i Piroctone olaminom kao aktivnim sastojcima, efikasno otklanja nečistoće i višak sebuma.
Uriage Hyseac SOS pasta ciljano djeluje protiv pojedinačnih akni i bubuljica. Formula koja uključuje posebno prečišćeno ulje, zelenu glinu i cink ubrzava zrenje bubuljica, smanjuje upalu i pomaže u bržem nestajanju nepravilnosti.
Za njegu tokom dana, Uriage Hyseac fluid SPF50+ pruža izuzetnu zaštitu od sunca, a ujedno matira kožu i smanjuje proizvodnju masnoće na koži, zahvaljujući ekstraktu sladića.
Uriage Hyseac booster serum pomaže u smanjenju nepravilnosti i proširenih pora. S čistim AHA kiselinama, cinkom i Uriage termalnom vodom, ovaj serum matira kožu, poboljšava teksturu i smanjuje fine linije, čineći kožu zdravijom.
La Roche-Posay Effaclar linija
Pruža sveobuhvatan pristup njezi kože sklonoj aknama. Ova linija, koja se temelji na više od 70 naučnih studija, nudi rješenja za sve faze životnog ciklusa akni i nepravilnosti na koži, uz savršenu toleranciju. Proizvodi s visokim sadržajem termalne vode La Roche-Posay smiruju i hidriraju kožu, čineći je zdravijom i vidno ljepšom.
EFFACLAR Gel za masnu kožu nježno čisti kožu, smanjuje nepravilnosti, mitesere i mrlje te odčepljuje pore. Ovaj gel s Phylobioma tehnologijom optimizuje pH kože i prikladan je čak i za osjetljivu kožu.
EFFACLAR Serum visoko je koncentrisan u tri vrste kiselina (salicilna, lipohidroksilna i glikolna), koje pomažu u čišćenju pora, smanjenju nepravilnosti i poboljšanju obnavljanja kože. Za brzi piling i regeneraciju kože.
EFFACLAR H Krema obnavlja barijeru kože, smanjuje crvenilo i hidrira kožu do 48 sati, smanjujući pojavu nepravilnosti i bubuljica.
Avène Cleanance linija
Ukoliko se odlučite za Avene Cleanance liniju predstavljamo jednostavnu rutinu za cjelokupnu njegu kože lica:
- Jutro: Očistite lice Cleanance gelom, zatim nanesite Cleanance Comedomed koncentrat za smanjenje nepravilnosti
- Veče: Ponovite čišćenje sa Cleanance Gelom i završite sa Cleanance Aqua gel kremom za hidrataciju.
Kako živjeti s aknama?
- Pravilna ishrana – Iako direktna povezanost između ishrane i akni nije potpuno dokazana, mnogi primjećuju pogoršanje nakon konzumacije mliječnih proizvoda, brze hrane i šećera. Pokušajte unositi više voća, povrća i zdravih masnoća.
- Higijena ruku i posteljine – Dodirivanje lica prljavim rukama prenosi bakterije, a jastučnice i ručnici mogu sadržavati nakupljene nečistoće koje pogoršavaju stanje kože.
- Manje stresa – Stres povećava lučenje kortizola, koji može podstaći proizvodnju sebuma i razvoj upalnih akni. Tehnike opuštanja i fizička aktivnost mogu pomoći u regulaciji hormona.
- Minimalna upotreba šminke – Ako koristite šminku, birajte nekomedogene proizvode i temeljno je skidajte prije spavanja.
- Ne istiskujte akne! – Iako je primamljivo, istiskivanje može pogoršati upalu i ostaviti ožiljke. Radije koristite ciljane tretmane za isušivanje bubuljica.
- Redovni dermatološki pregledi – Ako imate tvrdokorne akne koje ne reaguju na klasičnu njegu, dermatolog vam može preporučiti neki od medicinskih tretmana.
Add comment