Šta je kolagen?
Kolagen je jedan od najvažnijih strukturnih proteina u našem tijelu. On čini osnovu kože, kose, noktiju, tetiva, hrskavice i kostiju. U saradnji sa drugim supstancama, kao što su hijaluronska kiselina i elastin, kolagen pomaže u očuvanju elastičnosti, volumena i vlažnosti kože. Takođe, kolagen je ključan za stvaranje proteina kao što je keratin, koji čini osnovu kože, kose i noktiju.
Naše tijelo prirodno proizvodi kolagen koristeći aminokiseline iz namirnica bogatih proteinima ili kolagenom, kao što su bujon od kostiju, meso i riba. Međutim, starenje, stres, povećana izloženost štetnim UV zračenjima, pušenje i konzumacija alkohola smanjuju proizvodnju kolagena. Uključivanje suplemenata kolagena su opcija ukoliko ishranom ne možemo unijeti dovoljnu količinu peptida i aminokiselina koji potenciraju proizvodnju kolagena u organizmu. Kolagen suplementi obično sadrže kratkolančane peptide koji pomažu u stvaranju esencijalnih proteina u tijelu, uključujući sam kolagen i keratin.
Istorija kolagena
Kao jedan od najzastupljenijih proteina u našem tijelu, kolagen pruža strukturu, podršku i snagu našem tijelu. Međutim, njegova uloga i upotreba nisu uvijek bile tako poznate ili razumljive. Kroz vijekove, kolagen je imao raznovrsne primjene, a njegova istorija je fascinantna priča o evoluciji od tradicionalnih metoda liječenja do savremenih suplemenata.
Već u 11. vijeku, poznata njemačka časna sestra i naučnica Hildegard von Bingen proučavala je ekstrakte životinjskih tkiva i prepoznala njihove koristi za liječenje zglobnih tegoba. Ova rana upotreba ukazuje na to da su ljudi od davnina prepoznavali koristi kolagena za zdravlje zglobova.
U tradicionalnoj azijskoj kulturi, kolagen se dugo već koristi u kozmetici zbog svojih osobina koje pomažu u očuvanju mladolikosti kože. Ova praksa je preživjela kroz vijekove i i dalje je prisutna u mnogim azijskim zemljama, gdje se kolagen koristi u borbi protiv znakova starosti.
Tek sredinom 20. vijeka, kolagen je počeo da se proizvodi industrijski, i to u manjoj mjeri. U početku je korišćen kao vezivno sredstvo u industriji mesa i u proizvodnji “energetskih pločica”. Ovaj period je označio početak njegove komercijalne upotrebe, ali pravi preokret dogodio se tokom 1970-ih godina. Tada je kolagen počeo da se koristi u dijetetskim proizvodima usljed rastuće popularnosti visokoproteinskih dijeta.
Krajem 1970-ih, sve više informacija o pozitivnim efektima kolagenih peptida na zglobove postalo je dostupno. Prva naučna istraživanja u ovom domenu sprovedena su 1985. godine, pružajući nadu osobama sa oboljenjima zglobova. Ovo je istovremeno dovelo do globalne popularnosti kolagena u sektoru ljepote i zdravlja.
Koje su uloge kolagena u organizmu?
Kolagen je najzastupljeniji protein u našem tijelu, čineći oko 30% ukupnih proteina organizma. On je glavni građevinski blok naše kože, mišića, kostiju, tetiva i ligamenata, kao i drugih vezivnih tkiva. Takođe se nalazi u organima, krvnim sudovima i sluzokoži crijeva.
Proteini se sastoje od aminokiselina. Glavne aminokiseline koje čine kolagen su prolin, glicin i hidroksiprolin. Ove aminokiseline se grupišu i formiraju proteinske fibrile u trostrukoj spiralnoj strukturi. Našem tijelu su takođe potrebne odgovarajuće količine vitamina C, cinka, bakra i mangana kako bi se formirala ova trostruka spirala. Zato nerijetko viđamo ove vitamine i minerale u sastavu pojedinih suplemenata kolagena.
Glavna uloga kolagena je da obezbjedi strukturu, snagu i podršku cijelom tijelu. Najvažnije funkcije koje to omogućavaju jesu da:
-kolagen aktivira fibroblaste kroz različite mehanizme, što je ključ za održavanje i obnovu vezivnog tkiva;
-kolagen čini osnovnu strukturu dermisa, srednjeg sloja kože, koji pruža potporu i stabilnost. Kada ćelije epidermisa kože odumru i otpadnu, kolagen u dermisu služi kao osnova na kojoj se mogu razvijati i rasti nove ćelije;
-podupire, štiti i regeneriše organe. Kolagen formira mrežu vlakana koja pomaže u očuvanju oblika i integriteta organa. Na primjer, u plućima, kolagen doprinosi održavanju strukture alveola i bronhija, dok jetri pomaže u očuvanju funkcionalne cjeline tkiva;
-kolagen pruža strukturnu podršku kostima i zglobovima, čineći osnovu za njihovu čvrstoću i fleksibilnost. U kostima, kolagen formira mrežu koja ojačava mineralne komponente, dok u zglobovima pomaže u održavanju elastičnosti hrskavice i smanjenju trenja, čime se sprečavaju povrede i omogućava mobilnost.
-kolagen pomaže u zgrušavanju krvi tako što aktivira trombocite, krvne pločice koje se skupljaju na mjestu povrede i formiraju ugruške. On takođe služi kao osnovna struktura za nakupljanje faktora zgrušavanja, čime omogućava stabilno formiranje krvnog ugruška.
Kako prepoznati nedostatak kolagena u organizmu?
Kako starimo, naše tijelo proizvodi manje kolagena, a postojeći kolagen se razgrađuje brže. Kolagen takođe postaje lošijeg kvaliteta u odnosu na to kada smo bili mlađi. Kod žena se javlja značajan pad produkcije kolagena nakon menopauze, a normalno je da kod svih osoba dođe do pada sinteze kolagena nakon 60 godina.
Za sada ne postoje dijagnostičke metode za određivanje procenta kolagena u organizmu, međutim slušajući i posmatrajući svoje tijelo možemo primjetiti neke simptome koji ukazuju na pad nivoa kolagena. Najčešći simptomi u nastavku:
-uslijed izloženosti spoljašnjim faktorima ili neumjerenog korištenje šminke koža lica je često prvi pokazatelj neravnoteže u produkciji kolagena. Nedostatak kolagena na koži može uzrokovati pojavu bora, finih linija, opuštenosti, te gubitak elastičnosti. Koža može izgledati suvo, blijedo i beživotno, bez prirodnog sjaja i čvrstoće. Nedostatak kolagena može pogoršati akne tako što smanjuje elastičnost i regeneraciju kože, što može rezultovati ožiljcima i produženim upalnim reakcijama;
-nedostatak kolagena može uzrokovati smanjenje mišićne mase i slabljenje mišića, jer kolagen pruža strukturalnu potporu. To dovodi do bolova, ukočenosti i smanjenja funkcionalnosti mišića;
-manje fleksibilne tetive i zglobovi. Sportisti posebno treba da vode računa jer nedostatak kolagena može uzrokovati češće povrede i istegnuća. Bolovi u zglobovima ili osteoartritis zbog istrošene hrskavice te posljedično smanjenje pokretljivosti;
-autoimune bolesti kao što su reumatoidni artritis, lupus, dermatomiozitis i skleroderma mogu oštetiti kolagen jer imuni sistem napada vlastita tkiva.
Kako smanjiti gubitak kolagena?
- Korišćenje zaštite od sunca: da biste usporili efekat starenja kože,u svakodnevnu rutinu njege kože uvrstite faktor zaštite od sunčevog zračenja. Izloženost UV zracima oštećuje kolagen. Koristite proizvode sa faktorom zaštite (SPF) od 30 ili višim.
- Uravnotežena ishrana: uvrstite u svakodnevni jelovnik ishranu poput mediteranske, koja je bogata povrćem, pasuljem, cjelovitim zrnom, orašastim plodovima i voćem, kao i u umjerenim količinama morske plodove, meso, perad, mliječne proizvode i jaja.
- Zdrave životne navike: prestanak pušenja, konzumiranja alkohola i smanjenje konzumacije šećera te rafinisanih ugljenih hidrata uz umjerenu fizičku aktivnost te 7-8h sna će značajno doprinijeti boljoj sintezi kolagena u organizmu.
Savremeni trendovi i budućnost korištenja suplemenata kolagena
Danas, potražnja za funkcionalnom hranom, koja nudi dodatne zdravstvene koristi pored osnovne nutritivne vrijednosti, raste. Kolagen peptidi su danas u centru pažnje zbog njihovih potencijalnih koristi za zdravlje kostiju i zglobova, kao i za kožu, kosu i nokte. Demografske promjene, posebno starenje populacije, dovode do povećane potražnje za proizvodima koji mogu pomoći u prevenciji problema sa kostima i zglobovima. Takođe, dosta osoba se u savremenom dobu trudi da zadovolji potrebe organizma i uslijed ubrzanog načina života te da održi mladolik izgled što duže, pa tako potražnja za kolagenom u proizvodima za njegu kože, kose i noktiju, raste.
Međutim, treba napomenuti da naučna istraživanja o efektima kolagen suplemenata još uvijek nisu dovoljno obimna. Većina studija koja je sprovedena sugeriše da kolagen peptidi mogu poboljšati hidrataciju i elastičnost kože, kao i pomoći u ublažavanju bola i poboljšanju funkcije zglobova kod osoba sa osteoartritisom. S druge strane dodaci ishrani ne podliježu regulativi kao lijekovi što znači da proizvođači ne moraju da dokazuju bezbjednost i efikasnost svojih proizvoda prije nego što ih stave na tržište.
U nastavku ćemo detaljnije predstaviti brend Yasenka, koji se ističe kao simbol kvaliteta i inovacije u svijetu kolagen suplemenata. Yasenka kolagen proizvodi su visokokvalitetni i u potpunosti usklađeni sa savremenim standardima i potrebama tržišta. Ovaj brend je posvećen pružanju izuzetnih rješenja koja zadovoljavaju različite potrebe korisnika. Fokusiraćemo se na pet vrhunskih proizvoda iz Yasenka asortimana, ističući njihove ključne prednosti i razloge zbog kojih su prepoznati kao najbolji izbor za unapređenje vašeg zdravlja i ljepote.
Kolagen TRI ACTIVE 20.000 500 ml
Jedinstven suplement koji kombinuje tri ključna sastojka: ceramide, aminokiseline i kolagen, kako bi pružio sveobuhvatan pristup regeneraciji i očuvanju zdravlja kože. Ovaj napredni preparat sadrži 20.000 mg hidroliziranog kolagena, elastina, ceramida, aminokiselina, MSM, hijaluronske kiseline, koenzim Q10, kao i brojne vitamine i minerale.
Kolagen Tri Active se razlikuje po svojoj sposobnosti da dopre do svih slojeva kože, omogućavajući dubinsko obnavljanje i prevenciju starenja. Ceramidi obnavljaju hidrolipidnu barijeru, sprečavajući gubitak vlage i smanjujući bore, dok aminokiseline podržavaju brzu regeneraciju kolagenih vlakana i poboljšavaju vlažnost kože. Kolagen, elastin i hijaluronska kiselina osiguravaju čvrstoću i elastičnost kože, dok “beauty kompleks” vitamina i minerala dodatno jača kožu, kosu i nokte.
OMNIflex FLEX VITAL 500 ml
Flexvital tečni dodatak ishrani sadrži moćnu kombinaciju kolagena, glukozamina, hondroitina i hijaluronske kiseline, koji su ključni za zdravlje vezivnog tkiva zglobova i hrskavice. Ovaj preparat takođe uključuje 100% preporučenog dnevnog unosa vitamina C i mangana, koji podržavaju normalno stvaranje vezivnog tkiva i održavanje kostiju. Flexvital je specijalizovan za poboljšanje funkcije hrskavice i olakšavanje pokreta, čime pruža efikasan odgovor na bolove u zglobovima i podržava zdravlje kostiju.
Skinage Active Body DETOKS 500 ml
Yasenka Skinage Active Body nudi učinkovitu kombinaciju sastojaka za detoksikaciju i poboljšanje metabolizma. S visokim koncentracijama crne rotkve, mate čaja, enzima ananasa i papaje, sikavice, artičoke i maslačka, ovaj preparat pomaže u uklanjanju viška tečnosti u organizmu, sagorijevanju masti i smanjenju osjećaja nadutosti. Idealan je za detoksikaciju organizma, poboljšanje probave i podršku pri mršavljenju, pružajući veću energiju i osjećaj lakoće.
Skinage Collagen ADVANCED 5000 500ml
Skinage Collagen Advanced 5000 sadrži hidrolizovani riblji kolagen, hijaluronsku kiselinu, resveratrol i vitamin C, pružajući višestruke koristi za kožu i zglobove. Ovaj preparat smanjuje bore, vraća hidrataciju, sprječava opuštenost kože i poboljšava njen izgled. Takođe jača nokte i kosu te podržava vezivna tkiva, olakšavajući bolove u zglobovima. Tečni oblik omogućava brzu apsorpciju i visoku iskoristivost, čineći ga učinkovitim rješenjem za ljepotu i zdravlje.
Skinage Collagen ELEGANCE 10.000 500ml
Yasenka Kolagen Elegance sadrži 10.000 mg hidrolizovanog kolagena, 2.000 mg MSM-a, ekstrakt zelenog čaja, koenzim Q10, 100 mg hijaluronske kiseline, 100 mg vitamina C, vitamine B kompleksa i cink. Ovaj preparat učinkovito nadoknađuje izgubljeni kolagen, poboljšava hidrataciju, elastičnost i tonus kože. Smanjuje bore, upale, akne i crvenilo, podstiče rast kose i noktiju, te osigurava energiju i detoks efekat. Bez šećera i glutena, pruža brzu apsorpciju i podržava mladalački izgled.