Riječ kozmetika je vrlo često korištena u svakodnevnom govoru. Ono što je jako bitno jeste da li je “nešto” samo kozmetika ili ipak dermokozmetika. Ako bismo našoj koži postavili pitanje šta je ono što ona više voli, bez sumnje znamo da bi odgovor bio dermokozmetiku.
Koja je razlika između kozmetike i dermokozmetike?
Osnovna razlika između kozmetike i dermokozmetike je u razvoju proizvoda. Dermokozmetički proizvodi su razvijeni od strane dermatologa i farmaceuta, odnosno dermokozmetika je mjesto gdje se susreću kozmetika i dermatologija ili ljepota i zdravlje. Ovi proizvodi u svom sastavu imaju ispitane aktivne sastojke koji uzrokuju promjene na koži, za razliku od kozmetičkih proizvoda koji trenutno poboljšavaju izgled, ali ne djeluju na uzrok nastalog problema.
Što su dermokozmetički proizvodi?
Za dermokozmetičke proizvode možemo reći i da su to proizvodi u kojima se postiže kozmetička svrha, uzimajući u obzir farmaceutske i dermatološke aspekte. Budući da takve proizvode vrlo često koriste osobe sa osjetljivom i problematičnom kožom jasno je i da oni trebaju odgovoriti na određene zahtjeve u pogledu kvaliteta i bezbjednosti. Bitno je napomenuti da i kozmetički proizvodi prolaze određena ispitivanja prije nego što postanu dostupni krajnjem potrošaču sve sa ciljem zaštite ljudskog zdravlja.
Zbog značajnog povećanja svijesti potrošača mnogi proizvođači dermokozmetičkih proizvoda stavljeni su pred izazov dobijanja proizvoda koji su kvalitetni, bezbijedni a ujedno i efikasni u tretiranju stanja kože za koje su namijenjeni. Sve ovo im pruža velike mogućnosti za dalji napredak i razvoj, ali istovremeno im nameće veliku odgovornost zbog ništa manjih očekivanja kako tržišta tako i potrošača.
Što sve spada pod dermokozmetiku?
Pod dermokozmetiku možemo svrstati i dekorativnu kozmetiku koja ispunjava određene i jasno definisane uslove. Ti uslovi se prije svega odnose na kvalitet i bezbjednost proizvoda, ali od njih se takođe očekuje da imaju ispitan i tačno definisan sastav bez sintetskih mirisa i drugih poznatih iritansa, da su pogodni za primjenu kod različitih stanja kože uključujući i izrazito osjetljivu kožu nerijetko sklonu i alergijskim reakcijama, da nisu komedogeni, da su dermatološki testirani i svakako da pružaju efekte koji su deklarisani na proizvodu.
Kada se ispune prethodno navedeni uslovi, dobijamo proizvod koji izgled kože trenutno učini boljim, a ujedno pruža i brojne druge benefite bez pogoršanja njenog trenutnog stanja. Jednostavnije rečeno govorimo o proizvodu koji je potpuno bezbjedan za upotrebu i onda kada postoji određeni problem na koži, tako da ga slobodno mogu koristiti i oni sa problematičnom, reaktivnom, osjetljivom i alergijama sklonom kožom.
Kakav je sastav dekorativne dermokozmetike?
Dakle, osnovna i ujedno najznačajnija razlika između klasične dekorativne kozmetike i dekorativne dermokozmetike je u sastavu. Glavni sastojci dekorativne dermokozmetike su minerali prirodnog porijekla, zbog čega je vrlo često nazivamo i mineralnom kozmetikom. Minerala ima, ali u znatno manjoj količini, i u proizvodima klasične dekorativne kozmetike zbog čega je radi lakšeg razumijevanja razlike u sastavu bolje navesti šta je to što dekorativna dermokozmetika nema, a tradicionalno se nalazi u većini proizvoda za uljepšavanje. To su parabeni, alkohol, različite vještačke boje i mirisi, mnogi konzervansi, sintetska ulja, silikoni, emolijensi i voskovi koji mogu začepiti pore i uzrokovati stvaranje komedona.
Pored toga što ne ispoljavaju štetne efekte, minerali sastojci imaju i brojne korisne efekte. Tako na primjer cink djeluje antibakterijski i umirujuće, cink oksid i titanijum dioksid djeluju kao fizički blokatori štetnih UV zraka, pojedini minerali su pigmentisani čime se izbjegava upotreba vještačkih boja i mnoge druge.
Iako minerali imaju najvći udio u sastavu ovih proizvoda, nerijetko u njima možemo pronaći i sastojke koji hidriraju, djeluju umirujuće, sužavaju pore ili pak sastojke poput jakih antioksidanasa koji djeluju protiv starenja kože i vrše eksfolijaciju.
Je li bolje koristiti dekorativnu dermokozmetiku?
Kada uzmemo u obzir sve što je prethodno istaknutno, jasno je da mineralna kozmetika ima veliki broj prednosti u odnosu na klasičnu: nema iritacija i pojave akni, pruža prirodan izgled, može se koristiti odmah nakon tretmana lica, omogućava zaštitu od UV zraka…
Sam proces razvoja i testiranja ovih proizvoda je relativno dug. Sastojci koji se koriste u izradi imaju prilično visoke cijene zbog čega je i cijena samih proizvoda visoka, ali je svakako kvalitet proizvoda opravdava.
Ulaganje u dermokozmetiku uopšteno je ulaganje u zdravlje kože, a samo zdrava i njegovana koža je lijepa koža.