Sigurno ste već negdje čuli za arganovo ulje. Nastalo u Maroku, ovo ulje jedno je od najvećih hitova u kozmetici danas, a o njegovima benefitima, naučnici širom svijeta ne prestaju pričati.
Ono što je zanimljivo je da se ono i dan danas dobija na tradicionalni način u Maroku, a najčešće ga proizvode različita udruženja žena, koja na ovaj način stiču samostalnost i emancipovanost. Proces dobijanja arganovog ulja sve je samo ne jednostavan i to je jedan od osnovnih razloga njegove više cijene.
Ulje se dobija iz drva argan. Na početku se prvo beru arganovi oraščići. Sljedeći korak je njihovo razbijanje od kamen i mljevenje. Smeđa pasta koja se dobije (amlou) se ručno gnječi kako bi se dobilo ulje, a za jednu litru arganovog ulja potrebno je čak 100kg svježih plodova!
Ali i pored komplikovane procedure dobijanja, arganovo ulje je apsolutni hit u Maroku i širom svijeta. Moglo bi se reći jedan od najvećih brendova ove zemlje. Uz čuvene marokanske narandže naravno. Stanovnici Maroka koriste arganovo ulje kako u kuhinji, tako i u njezi kože. Upravo ta amlou pasta koja se dobije, nerijetko se maže na hljeb i koristi kao česta namirnica za doručak.
Arganovo ulje upotreba
Arganovo ulje poznato je po širokom spektru primjene i pravi je nektar ljepote Marokanki, koje slove za žene sa najljepšom kožom na planeti.
Arganovo ulje sastav
Ovo ulje bogato je mnogim nutrijentima i sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline (linolna, alfa linolenska, oleinska). Isto tako, u ulju se nalaze i količine tokoferola, poznatijeg kao vitamina E, koji ima velika antioksidaciona svojstva i koristi se kod problema sa ožiljcima, suvom kožom, kao i kod raznih ekcema.
Ovo ulje sadrži i karotene koji čuvaju kožu od zračenja, kao i ferulinsku kiselinu koja je bitan stabilizator vitamina E i C, te pospješuje njihovo djelovanje. Ulje sadrži i polifenole, koji imaju protuupalno i regenerativno djelovanje na kožu, kao i esencijalne masne kiseline koji pomažu u hidratizaciji kože.
Čisto arganovo ulje za lice i tijelo
Arganovo ulje pogodno je za sve tipove kože, a mogu ga koristiti i trudnice i mala djeca. Njeguje i hidratizuje suhu kožu, pomaže kod dermatitisa i psorijaze te spriječava infekcije. Ono što je jako bitno spomenuti je da ulje ne začepljuje pore i vrlo se brzo upija, pa neće ostaviti sjajan trag kada se nanese na kožu lica. Ako ga koristite kao dnevnu njegu, nabolje je prvo nanijeti odgovarajući hidrolat na lice i namazati ulje dok se koža još nije sasvim posušila.
Za njegu kose
Ovo ulje se koristi i za njegu kose i odlično je rješenje ukoliko želite da kosi vratite mekoću i prirodni sjaj. Sve što treba da uradite je da arganovo ulje nanesete nakon pranja i lagano utrljate u kosu. Dugotrajno korišćenje na ovaj način, smanjiće perut u kosi i pomoći u regulisanju lučenja sebuma.
Za njegu noktiju
Tokom noći ulje se utrlja na nokte i pusti da djeluje. Pomaže kod ispucalih i slabih noktiju, kao i zanoktica.
Kao balzam za usne
Meke, nježne i njegovane usne možete postići uz pomoć ovog ulja koje će ih nahraniti i obnoviti te zaštititi od sunca i vjetra. Sve što treba da uradite je da jednu kap ovoga ulja izlijete na prst i lagano naneste na usne.
Kao zaštita od bora
Korišćenje ulja doprinosi i povećanju elastičnosti kože, a s obzirom na to da ulje dubinski hrani kožu, pomaže joj i u ublažavanju posljedica nastalih od prekomjernog izlaganja suncu i vjetru.
Arganovo ulje cijena i gdje ga nabaviti
U našoj apoteci u ponudi imamo hladno cijeđeno 100% arganovo ulje iz Maroka.
Kako znati da li kupujete pravo arganovo ulje?
Vodite računa na manje kvalitetna arganova ulja po niskim cijenama. Ono što se nerijetko dešava je da se ulje razrijedi sa nekom drugom supstancom i prodaje kao arganovo. Ne kupujte ove stvari, prije svega iz razloga što mogu biti propraćene raznim hemikalijama koje će smetati vašoj koži. Okrenite bočicu i pogledajte procenat argana koji piše na njoj. Na etiketi proizvoda bi moralo pisati ˝100 posto arganovo ulje˝ ili ˝100% argania spinosa kernel oil˝. Isto tako, arganovo ulje ćete prepoznati i po blago orašastom mirisu i boji koja je malo tamnija i crvenkastija od maslinovog ulja.
P.S. Ukoliko vam se dopao ovaj tekst, možda će vas zanimati i naš tekst o kokosovom ulju, još jednoj super namirnici.