Hidratacija kože je jedan od najvažnijih koraka kad je u pitanju njega, ali i zdravlje kože. U ovom tekstu saznaćete sve što je potrebno kad je u pitanju hidratacija kože, kako da prepoznate nedostatke vlažnosti, ali i kako da na što efikasniji način hidrirate kožu.
Koža (lat. cutis, grč. derma) je najveći organ ljudskog tijela, koji pokriva čitavu njegovu površinu. S obzirom na to da je u direktnom kontaktu sa spoljašnjom sredinom, ima višestruku funkciju od kojih je glavna ona zaštitna.
Koža je izgrađena od više slojeva koje čine razne gradivne komponente, koje moraju biti u odgovarajućoj ravnoteži kako bi koža mogla biti funkcionalna. Ukoliko nisu u ravnoteži, koža postaje manje funkcionalna i samim tim dolazi do raznih problema (dehidratacija, starenje, hiperpigmentacije, itd).
Većinu gradivnih komponenti kože možemo naći u kozmetičkim preparatima, od kojih su najpoznatije: amino-kiseline, laktati, urea, šećeri, kreatin, glukozamin, citrati, hijaluronska kiselina, itd.
Hijaluronska kiselina, jedna od najpoznatijih supstanci današnjice, može se smatrati i najvažnijom karikom kada je hidratacija kože u pitanju, jer ima sposobnost da privlači vlagu iz okoline i zadržava je.
Više od 50% ukupne hijaluronske kiseline u tijelu jedinke, nalazi se upravo u koži. Procenat hijaluronske kiseline u koži se tokom života smanjuje, te samim tim dolazi do smanjene hidratacije kože, pri čemu koža postaje suva, naborana i bez sjaja. Što je manja molekulska masa hijaluronske kiseline, ona prodire dublje u slojeve kože i daje bolji efekat. Aplikacijom na kožu formira nanofilm koji zadržava vodu duže vrijeme. Prednost njene upotrebe jeste što odgovara svim tipovima kože.
Pored hijaluronske kiseline, postoje i druge komponente koje imaju važnu ulogu u hidrataciji, kao što su ceramidi koji djeluju na principu da sprečavaju isparavanje vode s površine kože. Takođe, postoje supstance koje fizički blokiraju gubitak vode s površine kože, tako što formiraju okluzivni fillm (vazelin, lanolin i tečni parafin).
Hidratacija kože – šta to zapravo znači?
Dermatokozmetički preparati za hidrataciju, osim što povećavaju sadržaj vode u najpovršnijem sloju kože, utiču na strukturu i barijernu funkciju kože. Hidratacijom je potrebno vratiti koži zdrav izgled, kao i otkloniti simptome suve kože, koji su najčešće praćeni svrabom i osjećajem zategnutosti.
Simptomi dehidrirane kože?
Da bismo precizno opisali dehidriranu kožu, možda je najbolje reći da je to upravo onaj simptom kada u farmaceutskoj praksi čujemo da koži nešto nedostaje, iako koristite proizvode namijenjene vašem tipu kože. Dehidratacija je ono posljednje na šta pomislimo, a glavni simptomi jesu zategnutost kože, začepljene pore, koža bez sjaja, kao i pojava bora. Za ovakvu kožu dekorativna kozmetika (odnosno najčešće puder) nije najbolji prijatelj, jer uglavnom ne dobijemo rezultat kakav smo očekivali.
Razlikujemo četiri osnovna tipa kože: normalna, suva, masna i mješovita.
Normalna koža je glatka, prijatna na dodir jer nije patološki izmijenjena, nije ni suva, ni masna a ni mješovita. Smatra se da je idelano hidrirana, ravnomjerno prokrvljena tako da je blago ružičaste boje. Ovakav tip kože se njeguje blagim hidratantnim proizvodima kako bi se održala konzistencija i spriječio nastanak suve kože.
Suva koža najčešće podrazumijeva pojavu suvoće, zatenutosti i neelastičnosti, koja je uglavnom praćena pojavom grube kože. Dolazi i do pojave svraba i perutanja. Dubinska hidratacija kože u ovom slučaju će otkloniti i spriječiti pojavu gore navedenih simptoma. Kod ovakvog tipa kože preporučuje se upotreba krema bogatijeg sastava kako bi na površini kože formirali zaštitni film koji će spriječiti isušivanje, a pri tome vratiti zdrav sjaj. U sastavu ovih krema najčešće se može naći urea, hijaluronska kiselina, pantenol, itd. Sastav ovakvih krema treba da ima supstance koje će umiriti kožu, spriječiti pojavu crvenila, jer suva koža je uglavnom veoma osjetljiva.
Masna koža se karakeriše prekomjernim lučenjem sebuma, koji daje izgled veoma sjajne, masne kože, koja je često praćena pojavom proširenih pora, mitesera i bubuljica, a sa starenjem i dubokih bora. Lučenje sebuma je genetski definisano i hormonski uslovljeno; iako spoljašnji faktori (ishrana, higijena, upotreba neodgovarajućih kozmetičih proizvoda) utiču na regulaciju lučenja sebuma.
Mješovita koža je kompleksni tip kože koju karakteriše postojanje regija na tijelu na kojima postoje masna, suva i normalna koža. Na licu se uočava T-zona, gdje je u zoni čela, nosa, usana i brade koža masna, dok je u zoni jagodica suva, posebno oko očiju. Ovakav tip kože je najrasprostranjeniji.
Najčešće postavljana pitanja u praksi su:
Da li masna koža može biti dehidrirana?
Ovo je jedan od najčešćih problema s kojim se danas susrećemo u farmaceutskoj praksi. Ovakav tip kože praćen je rutinom koja u svom sastavu sadrži supstance koje isušuju kožu ili sprečavaju prekomjerno lučenje sebuma. Ukoliko je koža problematična, primjenjuju se i razni medicinski tretmani koji dodatno isušuju kožu. Kao rezultat imamo kožu bez sjaja, pojavu zategnutosti, nelagode i proširenih pora.
Hidratacija masne kože podrazumijeva upotrebu proizvoda lagane teksture, kao što je serum ili fluid, koji u svom sastavu treba da sadrži supstance koje su bazirane na vodi, kako bi vratile vlažost dehidriranoj koži. U sastavu ovih proizvoda najčešće se susrećemo sa hijaluronskom kiselinom i termalnom vodom.
Koje proizvode treba izbjegavati kada je koža dehidrirana?
U ovom slučaju treba izbjegavati proizvode koji će dodatno isušiti kožu, odnosno proizvodi koji u svom sastavu sadrže alkohol, sapune, salicilnu kiselinu, cink oksid, itd.
Piling kože je odličan ukoliko se koristi na pravilan način. Prekomjerna upotreba može dovesti do dehidratacije, te se preporučuje 1-2x sedmično.
Razlika između suve i dehidrirane kože?
Suva koža je tip, a dehidratacija je trenutno stanje i može se odnositi na svaki tip kože. Suvom tipu kože nedostaje masnoća, odnosno zaštitni film na koži koji će spriječiti isušivanje, dok dehidriranoj koži nedostaje vlažnost. Suva koža je uglavnom osjetljiva, sklona pucanju, perutanju i zategnutosti.
Koji proizvodi su najbolji kad je u pitanju hidratacija kože?
Proizvodi za hidrataciju kože treba da odgovaraju različitim tipovima kože, u zavisnosti od potrebe, a zajedničko za svaki tip jeste SPF!
UV zraci oštećuju rožnati sloj kože, gdje hidrolipidni film postaje nestabilan i na takav način dolazi do gubitka vode u površinskom sloju.
SPF se koristi u dnevnoj rutini tokom cijele godine, a posebno se preporučuje svakodnevna upotreba u toku proljeća i ljeta. Danas u ponudi imamo mnogo različitih proizvoda sa visokim zaštitnim faktorom koji su namijenjeni za različite tipove kože. Odabirom odgovarajuće dnevne njege sa SPF-om, možemo dobiti proizvod koji je 2u1 – hidrira i štiti.
Hidratacija kože nakon sunčanja je važna kako bi se zadržala elastičnost kože i zdav izgled. Prilikom sunčanja i kupanja u morskoj vodi, naša koža je dodatno izložena faktorima koji je isušuju. S toga je važno nakon sunčanja nanijeti bogatu hidratantnu kremu, koja pored hidratacije i umiruje kožu, kako bi spriječili pojavu crvenila i iritacija.
Ono što je najvažnije za zdrav izgled kože jeste raznovrsna ishrana, bogata vitaminima i mineralima kao i konzumiranje odgovarajuće količine vode. U ljetnom periodu je posebno važna dobra hidratacija obzirom da putem znoja gubimo veću količinu tečnosti nego inače u toku godine.
U nastavku možete pogledati vodič za hidrataciju u zavisnosti od tipa kože u saradnji sa Moda i Tako To i Laboratories Pierre Fabre.