Mnogo toga se može pročitati na internetu o tome da li je solarijum štetan, te kakve sve posljedice može da ostavi na čovjeka. U ovom tekstu, razriješićemo sve mitove o njegovoj štetnosti te pružiti vam jedan detaljan vodič o svemu šta biste trebali znati kada je solarijum u pitanju.
Ali krenimo redom.
Šta je UV zračenje prije svega?
UV zračenje osim postizanja preplanule boje naše kože, ima i određene druge važne i korisne učinke. UV zrake aktiviraju stvaranje D vitamina u koži, a bez tog vitamina nema čvrstih i zdravih kostiju. Ove zrake utiču i na jačanje našeg organizma, pomaže u borbi sa aknama, a dokazano pomažu u borbi protiv stresa. Zar se svi ne osjećamo ljepše dok ležimo na suncu negdje na plaži ili u prirodi?
Imajte samo na umu da ukoliko se izlažete suncu u periodima od 10 do 17 časova, potrebno staviti kremu sa zaštitnim faktorom. Ovo se posebno odnosi na svijetle osobe i osobe kojima su mladeži izraženi na koži.
Ali kada je u pitanju izlaganje UV zracima u solarijumu, treba biti jako oprezan!
Solarijum je štetan
Intenzitet nekih UV zraka u solarijumu može biti ponekad i do 15 puta veći od podnevnog sunca, a ponavljanje izlaganja takvim UV zračenjima oštećuje DNA stanice, što povećava rizike od stvaranja raka kože. Maligni melanom trenutno je najčešći rak kod osoba između 15 i 35 godina, a nerijetko je i fatalan.
Nedavno je rađeno jedno istraživanje u koje je bilo uključeno 4.000 osoba, a koje je pokazalo kako osobe koje su do svoje 35. godine koristile solarijum, imaju povećan rizik za stvaranje malignih melanoma za čak 75%.
Kako pravilno koristiti solarijum
Ukoliko se ipak odlučite da koristite solarijum, postoje određena pravila kojih se treba pridržavati.
- Prije sunčanja skinite svu šminku i pudere, kao i nakit koji imate na sebi
- Preporuka je da uradite i piling kako bi odstranili sve mrtve stanice sa svog tijela
- Uz pomoć stručne osobe koja je tamo zaposlena pokušajte odrediti koliko minuta smiijete da se izlažete UV zracima
- Osjetite li slabost tokom sunčanja, prekinite ga
- Obavezno koristite posebne naočale kako biste zaštitili svoje oči
- Nakon što se tretman završi, nanesite hidratantnu kremu i toga dana se nemojte previše izlagati suncu
Ko ne bi smio koristiti solarijum
Ukoliko ipak insistirate na solariju važno je znati koje su rizične grupe. Osobe sa svijetlom puti moraju biti mnogo pažljivije od onih tamnije puti, a vrijeme koje provodite u solarijumu morate pažljivo prilagođavati.
U mnogim zemljama korištenje solarijuma za osobe mlađe od 18 godina je zabranjeno. Nikako, ali nikako nemojte koristiti solarijum ukoliko je neko u vašoj porodici prethodno imao rak kože ili ako ste ga vi ranije imali!
Naša preporuka – spray ten
Spray tanning je brz i siguran način da u nekoliko minuta dođete do preplanulog tena. Ovaj način špricanja nudi brojne prednosti, a tokom ovog jednostavnog procesa vaša koža potamnjuje, a losion ostaje na koži i ne ulazi u vaše tijelo. Ne postoji nikakvo štetno dejsto niti rizik od korišćenja spray ten-a, a rezultati su brzo vidjljivi.
Za sve koji žele tamniji ten na zdrav način, preporuka da posjetite salon Ana estetika
P.S. Pisali smo i korisnim savjetima za njegu kože tokom ljeta, možda vas može zanimati.