Izlaganje suncu je dobro u zdravim granicama, jer stvara vitamin D u organizmu koji je neophodan za zdravlje. Istraživanja su pokazala da je za zdravlje kostiju, zubi i prevenciju pojedinih oboljenja dovoljno pet minuta izlaganja na suncu s pet posto izloženog tijela, tri puta sedmično.
Osobe starije životne dobi i oni koji su rijetko ili nikako izloženi suncu trebalo bi da unose vitamin D hranom ili kroz vitamine kako bi osigurali dovoljnu količinu vitamina D u tijelu. Preveliko izlaganje suncu može uzrokovati niz štetnosti za zdravlje, hiperpigmetacijske mrlje i opekotine po tijelu, prerano starenje i najgore, rak kože, zbog čega zaštitni faktor ima glavnu ulogu zaštite od negativnog sunčevog zračenja.
Popularan akronim SPF dolazi iz engleskog jezika i predstavlja – sun protection factor ili u prevodu zaštitni faktor. Zaštitni faktor je oznaka kojom se obilježava koliko možemo produžiti svoj boravak na suncu bez izlaganja kože oštećenjima. Što je zaštitni faktor viši, njegovo je zaštitno djelovanje od UV zraka veće.
Na primjer, ako nanesete proizvod sa zaštitnim faktorom 15, to znači da se možete izlagati suncu 15 puta duže nego što biste to mogli bez ikakve zaštite. Kremu za sunčanje s SPF 15 pomnožite s brojem 10. Tako ćete dobiti rezultat od 150 minuta. To bi trebalo biti vrijeme tokom kojeg ćete biti zaštićeni. Ako na suncu možete izdržati npr. pola sata da ne izgorite, sa zaštitnim faktorom 15 to isto vrijeme potrebno je pomnožiti s 15 da bi dobili vrijeme koje ste zaštićeni na suncu s navedenim zaštitnim faktorom. Odnosno, to ne znači da sa zaštitnim faktorom 30 imate duplo veću zaštitu od faktora 15.
Kako odabrati odgovarajuću kremu sa SPF-om?
Kozmetički proizvodi sa zaštitnim faktorom razlikuju se prema zaštitnom faktoru, vodootpornosti i fotostabilnosti. Koje ćemo izabrati i kako ćemo ih nanositi mora biti u skladu s tipom kože, odnosno s njenim osobinama i načinom na koji reaguje na sunce. U tu svrhu postoje kozmetička sredstva s niskim (SPF 6 i 10), srednjim (SPF 15, 20 i 25), visokim (SPF 30 i 50) i vrlo visokim (SPF 50+) zaštitnim faktorom koja našoj koži ovisno o njenom tipu omogućuju i adekvatnu, nisku, srednju, visoku ili vrlo visoku zaštitu.
Proizvod sa zaštitnim faktorom 10 štiti od 90 % UVB zračenja, faktor 30 filtrira 97 % zračenja, a proizvod s faktorom 50 čak 98 % UVB zračenja. Prilikom izbora odgovarajućeg proizvoda uzmite u obzir i potrebe svoje kože. Na primjer, na koži s izrazitom pigmentacijom sigurnije je upotrebljavati SPF 50. Između SPF 30 i 50 mogu biti velike razlike u teksturi, posebno kad se u obzir uzmu pojedini brendovi. To se prije svega tiče mineralnih filtara, koji su u pravilu teži.
Razlikuju se dva osnovna tipa kože koji različito reaguju na sunce:
Svijetli tip kože – Osobe čija je koža izrazito sklona opekotinama i brzo pocrveni na suncu, zbog čega se preporučuje najveći zaštitni faktor, odnosno SPF 50.
Tamniji tip kože – Manje je sklon opekotinama, a nakon izlaganju suncu uglavnom poprima bakrenu put, čime je potreban manji zaštitni faktor, odnosno 20-30 SPF.