Koža svakog od nas ima drugačija svojstva i pripada određenom fototipu. Prema osjetljivosti kože na djelovanje sunčevih zraka razlikujemo 6 fototipova kože. Za Evropu su karakteristična četiri. Isti su definisani karakteristikama kože, kose, očiju, intenzitetom preplanulosti i sunčanja. Prema reakciji kože na djelovanje sunca razlikuje se šest fototipova kože:
Fototip 1 – izrazito svijetla put, svijetloplava ili crvena kosa, plave ili zelene oči, na nezaštićenoj koži izloženoj jakom suncu opekotine se pojavljuju nakon 5 do 10 minuta. Usljed sunčanja koža nikad ne tamni, već samo pocrveni. Potrebno je izbjegavati sunce i koristiti sredstva za sunčanje s vrlo visokim zaštitnim faktorom (SPF 50+).
Fototip 2 – svijetla put, plava ili svijetlosmeđa kosa, sive, plave ili zelene oči. Koža vrlo teško i slabo tamni te najčešće ostaje crvena. Koristite sredstva za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (SPF 50).
Fototip 3 – tamnija put, tamnija kosa, sive ili smeđe oči. Koža uvijek dobro tamni, no smeđoj boji ponekad prethodi crvenilo. Potrebno je koristiti sredstva s visokim zaštitnim faktorom (SPF 30), a zatim s preparatima sa srednjim zaštitnim faktorom (SPF 15).
Fototip 4 – tamna put, tamna kosa, tamnosmeđe ili crne oči, koža brzo i jako tamni i nikad ne pocrveni. Potrebno je koristiti sredstva sa srednjim zaštitnim faktorom (SPF 20), a kasnije niži zaštitni faktor (najmanje SPF 10).
Fototip 5 i 6 su kože crne rase.
Što se tiče izlaganja kože, potrebno ju je umjereno izlagati suncu i svakako izbjegavati opekotine. Osobe svjetlije puti moraju koristiti sredstva s visokim zaštitnim faktorima, a oni nešto tamniji s manjim faktorom. Svakako je potrebno izbjegavati sunčanje u sredini dana (od 10 do 17 sati), a nikako se ne preporučuje sunčanje u podne.
Kako se izračunava faktor zaštite od sunca?
Faktor zaštite od sunca ukazuje na to, koliko dugo možemo ostati izloženi na suncu koristeći zaštitu od sunca, a da pritom ne dobijemo opekotine od sunca. Potrebni faktor zaštite od sunca lako se računa ovom formulom:
Vrijeme izloženosti suncu / vrijeme samozaštite = faktor zaštite od sunca
Primjer:
Ako je vaša koža fototip 3, s vremenom samozaštite od 20 minuta i željeli biste provesti 180 minuta na suncu.
180:20 = SPF 9.
Suprotno tome, moguće je izračunati koliko dugo možete ostati na suncu s određenom zaštitnom kremom (na primjer, SPF 9): 20 x 9 = 180 minuta.
Međutim, krema se mora nanositi svaka dva sata, i češće ovisno o dobu dana, lokaciji i aktivnostima.
Nakon tog vremena, vrijeme je da se sklonimo sa sunca do sljedećeg dana. U fotozaštiti pomaže i majica, sunčane naočale i šeširi. Neprimjereno sunčanje može oštetiti kožu jer mogu nastati opekotine, a kod dugotrajnog oštećenja kože UV zrakama dolazi do preuranjenog starenja, hiperpigmentacija i veća je učestalost malignih tumora kože. Formula se ne treba koristiti za djecu, jer je djeci zbog manjka pigmenta potrebna veća zaštita od sunca. Bebe se ne smiju izlagati suncu, njihova koža još nema sposobnost samozaštite. Osjetljiva je, podložna pregrijavanju i nastanku opeklina. Djecu štitimo od sunca prije svega odgovarajućom odjećom, a za igru na otvorenom ili u vodi trebamo upotrebljavati što viši zaštitni faktor.