Hiperpigmentacija nije nužno stanje, već termin koji opisuje kožu koja izgleda tamnije na nekim dijelovima. Obično je uzrokuje izlaganje suncu, određeni lijekovi, trudnoća i brojna zdravstvena stanja.
Hiperpigmentacija se može javiti u malim mrljama, može pokjriti veće površine kože, može se javljati po cijelom tijelu, ne samo po licu i najčešće je simptom nekog drugog zdravstvenog stanja.
Vrste hiperpigmentacije
Postoji nekoliko različitih vrsta hiperpigmentacije, a najčešće su melazma, hiperpigmentacija uzrokovana suncem, hiperpigmentacija koja se javlja nakon nekih upalnih procesa kao i hiperpigmentacija koja nastaje uslijed starenja kože.
Melazmu uzrokuju hormonalne promjene u organizmu koje se mogu javiti tokom trudnoće, na primjer. Može se javiti na bilo kojem dijelu tijela, ali se najčešće pojavljuje u predjelu stomaka i lica.
Sunčeve pjegice, kao što im i samo ime kaže su povezane sa prekomjernim izlaganjem suncu i veoma su učestala pojava, a najčešće se pojavljuju na rukama ili na licu.
Post-inflamatorna hiperpigmentacija je uglavnom rezultat ozljeda ili upalnih procesa poput akni.
Simptomi i faktori rizika
Simptome hiperpigmentacije nije teško prepoznati zato što je riječ o tamnijim dijelovima kože koji se mogu javiti na bilo kojem dijelu tijela. Najveći faktori rizika za pojavu hiperpigmentacije su prekomjerno izlaganje suncu kao i upalni procesi na koži, jer u oba slučaja se povećava proizvodnja melanina. Što ste više izloženi suncu-veće su šanse da vam se pojave tamne mrlje.
Neki od drugih, ne tako čestih faktora rizika su:
- Upotreba oralne kontracepcije
- Taman ten koji je skloniji hiperpigmentaciji
- Upotreba određenih lijekova
- Traume na koži kao što su rane, opekotine
Šta uzrokuje hiperpigmentaciju?
Hiperpigmentacija je posljedica povećane proizvodnje melanina – pigmenta koji koži daje boju. Proizvodi se u ćelijama kože koji se zovu melanociti, a nekoliko različitih stanja ili faktora može promijeniti ili poremetiti proizvodnju melanina u vašem tijelu.
Uzimanje određenih lijekova mogu uzrokovati hiperpigmentaciju, a često se javlja kao nuspojava lijekova za hemoterapiju.
Isto tako, trudnoća tokom koje se mijenja nivo hormona kod žene može uticati na proizvodnju melanina kod nekih žena.
Prilično rijetka endokrina bolest koja se zove Adisonova može izazvati hiperpigmentaciju koja je najizraženija na dijelovima tijela koji su najviše izloženi suncu (ruke, lice, vrat) i dijelovima tijela koji su izloženi trenju poput laktova i koljena. Hiperpigmentacija je i direktna posljedica povećanog nivoa hormona u organizmu koji rezultira povećanom sintezom melanina.
Kako se tretiraju hiperpigmentacijske mrlje?
Dermatolozi za hiperpigmentacijske mrlje najčešće propisuju lijekove (kreme) koje sadrže hidrokinon a koje se koriste prema preporuci dermatologa. Isto tako, upotreba lokalnih retinoida može pomoći kod posvjetljivanja hiperpigmentacijskih fleka.
La Roche Posay je formulisao i napravio novi proizvod – MELA B3 koji je dokazano efikasan u borbi protiv hiperpigmentacije!
Novi sastojak MELASYL™ i 10% Niacinamida nastao je iz istraživanja sprovedenog na čak 23 000 osoba!
Istraživanja kažu da utiče čak i na najtvrdoglavije fleke.
Da biste spriječili pojavu hiperpigmentacijiskih fleka redovno treba da koristite kreme sa zaštitnim faktorom.