Ali prije nego što nastavimo, želimo da ti ukažemo na neke od najčeščih uzroka opstipacije.
• Emocionalni i problemi u vezi opuštanja – Ako nisi opušten, tijelo neće moći probaviti hranu na pravi način, a ti ćeš te se naći u ozbiljnim problemima.
• Nedovoljno žvakanje hrane – Drugi ključni krivac kod probavnih smetnji je kada prebrzo jedeš, ne žvaćete dovoljno hranu i generalno ne uživate u njoj.
• Obrađena hrana – Nije u pitanju da samo obrađena hrana može izazvati probleme, već izbjegavanje i zanemarivanje prirodnih namirnica u ishrani za poboljšanje probave.
Šta sad raditi pitaš se?
Ispod se nalazi lista od 6 savjeta koji su brzi i jednostavni. Savjeti koji će ne samo pomoći tvojoj probavi, već će i poboljšati kvalitet tvog života i pomoći tvom zdravlju.
1. Ne preskači doručak
Doručak je najvažniji obrok, pa ga stoga ne preskači. Doručak će ti osigurati dovoljno energije za dobar početak dana, a za prvi obrok izaberi namirnice bogate vlaknima.
Kako vlakna pozitivno djeluju na probavu?
Tako što ona upijaju vodu, bubre u crijevima, te time povećavaju volumen stolice, pojačavaju peristaltiku crijeva i ubrzavaju njihovo pražnjenje i na taj način sprječavaju zatvor. Kada hrana sporije prolazi kroz crijeva, povećava se odstranjivanje nekih štetnih sastojaka. Namirnice bogate vlaknima su povrće, voće, žitarice i mahunarke. A ovdje je još savjeta kako se zdravo hraniti i šta jesti za doručak.
2. Važno je dobro žvakati hranu
Jedno od osnovnih pravila koje moramo imati na umu je da dobro žvaćemo, dugo žvaćemo i da pri tome dišemo, naravno kroz nos. Unošenjem adekvatne količine kisika pospješujemo daljnje apsorpcije hrane u tijelu. Usitnjenost hrane je isto tako jako važno, jer će se time izbjeći lučenje dodatne količine kiseline i enzima u želudac u svrhu razgradnje velikih komada zalogaja i time se spriječavaju povrede želučane sluznice i želuca.
3. Pažljivo pij vodu
Pola sata prije i sat vremena nakon obroka preporučljivo je da ne piješ vodu ako želiš ubrzati metabolizam. Naime, voda razrjeđuje probavne sokove, zbog čega će probava biti sporija. Topla voda ubrzava rad crijeva i ublažava zatvor. Pijenje čaše tople vode natašte, svako jutro, poboljšava rad crijeva i smanjuje učestalost želučanih problema kao što su nadutost, plin i zatvor. Veliki broj studija pokazao je da konzumiranje tople vode ujutro ubrzava probavu.
4. Paziti sa bavljenjem sportom
Sport je sjajna stvar i jedan od najboljih načina na koji možete pomoći svom organizmu, ali ne bi trebao da praktikujemo intezivne fizičke aktivnosti odmah nakon obroka. Ono što ti savjetujem, je da nakon što jedeš, prošetaš negdje ili odradiš neku drugu umjerenu fizičku aktivnost.
Dugo i intenzivno vježbanje trebaš izbjegavati nakon obroka, jer na taj način možeš preusmjeriti energiju koja je potrebna za proces probave. Naime aktivnosti poput trčanja ili plivanja ometaju probavni sistem, te mogu da ti izazovu nadutost i osjećaj mučnine. Stoga se preporučuje vježbanje ili intezivniju fizičku aktivnost odgoditi barem za dva sata iza obroka.
5. Koristi Pangest
Da bi organizmu obezbijedio sve neophodne elemente za pravilno funkcionisanje, obnovu tkiva i obavljanje metaboličkih i drugih funkcija protrebno je svakodnevno unositi raznovrsne namirnice i zdravo se hraniti. Za iskorištavanje masti, proteina i ugljenih hidrata neophodno je pravilno funkcionisanje probavnog sistema i lučenje dovoljne količine probavnih enzima.
Najvažnije probavne enzime luči pankreas, te se pravilnom funkcijom pankreasa osigurava probava ugljenih hidrata, proteina i masti. Međutim, kod zdravih osoba nakon 28. godine života postepeno se smanjuje funkcija pankreasa, pa se za bolju probavu i iskorištavanje hranljivih i fukcionalnih elemenata, svakodnevnoj ishrani mogu dodati prirodni proizvodi koji sadrže probavne enzime pankreasa.
Pangest je jedan od njih i namijenjen osobama koje konzumiraju obilne obroke ili „tešku“ hranu koja opterećuje probavne organe, te izaziva nelagodu ili bol u stomaku, osjećaj težine, nadutost, proliv ili zatvor. Brzo i efikasno reguliše probavu masti, ugljenih hidrata i proteina, te doprinosi boljem iskorištavanju hranljivih materija iz hrane.
6. Izbjegavaj stres
Nažalost stres se još jednom pokazao kao negativni faktor zbog kojeg mnogo ljudi oboli od teških bolesti. Stres isto tako može uticati na probavu i zato je važno svaki put kada osjetiš trnce u trbuhu, pokušaš da se opustiš i duboko udahneš, kako bi izbjegao nadutost i nepravilan rad crijeva.
I to je to. Šest savjeta kako poboljšati probavu. Za sva dodatna pitanja i informacije, piši mi, a možeš i posjetiti neku od naše četiri apoteke.